utorok 15. septembra 2015

Banoffee pie

Tento tradičný anglický koláč je nesmierne populárny na celom svete. Je to jedna z tých kombinácií chutí, ktorá jednoducho dáva zmysel. Blízko k dokonalosti! Názov pochádza z anglického banana + toffee (banán + mäkký karamel). Jeho príprava je nesmierne jednoduchá, zvládne úplne každý.
Potrebujeme:

  • 250 ovsených/maslových sušienok
  • 200 g masla
  • 3-4 banány
  • 1 plechovka kondenzovaného mlieka (Salko karamel)
  • 500 ml smotany na šľahanie
  • čokoláda na ozdobenie
Sušienky pomelieme na prášok a zmiešame ich s roztopeným maslom. Vzniknutú mrveničku vysypeme do formy na pečenie a utlačíme ju na dno a okraju. Banány nakrájame na kolieska a naukladáme na korpus. *Skaramelizované salko vylejeme na banány a rovnomerne rozotrieme. Nemusí to vyzerať perfektne, celé sa to schová pod šľahačkou. Smotanu máme v chladničke až kým ju nebudeme potrebovať. Odporúčam dať do chladničky aj misu a metličky na šľahanie, nech sú studené, čím docielime hustotu šľahačky. Takže nakoniec vyšľaháme smotanu do husta a navrstvíme navrch koláča. Môžete pridať aj stužovač. Koláčik môžete dozdobiť čokoládovými hoblinkami. Pred podávaním dáme na pár hodím zatuhnúť do chladničky aby sa chute spojili.


 * Pre tento koláčik potrebujeme skaramelizované zahustené sladené mlieko. Buď si ušetríte robotu a kúpite si už rovno Salko karamel, alebo to urobíte tradičným spôsobom: konzervu kondenzovaného mlieka dáme do hlbokého kastróla, zalejeme ju celú vodou a privedieme do varu. Na miernom ohni varíme až 2 a pol hodiny. Počas varenia stále dolievame vodu, lebo konzerva musí byť stále celá pod vodou. Po uvarení konzervu necháme úplne vychladnúť (ak by ste ju otvárali za tepla, mohla by explodovať). A máme hotový toffee!

Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára